Ankastre Ocak Montajı Nasıl Yapılır?

Yeni dönem mutfaklarda kullanımı oldukça artan bu cihazlardan birisi de ankastre ocaklardır. Ankastre ocakların monte edilmesi için diğer ankastre cihazlarda olduğu gibi cihaz yerinin önceden hazırlanmış olması gerekir. Bu montajın ve Ankastre yerinin açılması şu şekildedir;

  • Ankastre ocağın montajının yapılacağı yere karar verilmelidir. Ocak monte edilecek yerin üzerinde davlumbaz veya aspiratör koyulabilecek uygun bir yer olmasına da dikkat edilmeli, iyi havalandırılabilen ve kolay alev alabilen perde gibi eşyalardan yeterince uzakta bir yer tercih edilmelidir.
  • Ocağın monte edileceği yer belirlendikten sonra, tezgahın ocak için kesilmesi gerekmektedir. Satın alınan ankastre ocağın kullanım kılavuzunda yer alan ölçülere göre tezgah bir ustaya kestirilmelidir. Bu işi kendisi yapmak isteyenler ise uygun bir disk takarak spiral makinesini tezgah kesmek için kullanabilirler.
  • Tezgahta ocak yeri hazırlandıktan sonra, ankastre ocağın altına, tüm kenarlar boyunca tek tarafı yapışkanlı sızdırmazlık bandı yapıştırılır ve tezgah yerine oturtulur.
  • Yerine oturtulan ocak ise braket adı verilen ve testereye benzeyen aparatlar sayesinde tezgaha sabitlenir. Braketler tezgaha göre uygun pozisyonda olacak şekilde, vidalar yardımıyla ocağa takılırlar. Son olarak vidalar tornavida ile sıkılarak ocak tezgaha sabitlenmiş olur.
  • Ankastre ocak yerine sabitlendikten sonra gaz bağlantısı yapılmalıdır. Ancak bu işlemden önce ocağın kullanılacak olan gaz çeşidine göre düzenlenmiş olmasına dikkat edilmelidir.
  • Gaz bağlantısı da yapıldıktan sonra son olarak ocağın fişi, topraklı bir prize takılmalıdır.

arcelik-9653 Ankastre Ocak Montajı Nasıl Yapılır